Ar virtuālās realitātes palīdzību, vērš iedzīvotāju uzmanību ugunsdrošībai mājās

Šonedēļ trešo gadu aizsākās “Mājokļa Drošības Mēnesis”, kura mērķis ir vērsts iedzīvotāju uzmanību ugunsdrošībai mājās. Lai izglītotu cilvēkus par ugunsgrēka bīstamību, izveidots īpašs virtuālās realitātes video, kur ir iespēja savām acīm redzēt, kā izceļas un attīstās uguns dzīvojamā istabā un tiek sniegta svarīga informācija par ugunsgrēka izcelšanās procesu.

Kā liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) publicētie dati, pērn Latvijā tika reģistrēti 9134 ugunsgrēki, no kuriem 2087 izcēlušies dzīvojamās mājās. Pērn ugunsnelaimēs gāja bojā 81 cilvēks un lielākajā daļā no šiem ugunsgrēkiem cilvēku dzīvības varēja glābt, ja mājokļos būtu uzstādīti dūmu detektori.
Gjensidige Latvija Mājokļa Drošības Mēneša ietvaros veiktās aptaujas 2017. un 2018. gadā liecināja par to, ka cilvēki nepietiekami novērtē mājokļa, īpaši ugunsdrošības riskus, nav pietiekami zinoši par rīcību ugunsgrēka gadījumā un rīkojas pasīvi preventīvu darbību veikšanā, lai mazinātu ugunsnelaimes iespēju.

Aptauja arī atklāja, ka cilvēki, kas ir iepriekš saskārušies ar kādu nelaimi, ir daudz piesardzīgāki un vairāk domā par drošību mājās. Pamatojoties uz datiem un Gjensidige Latvija klientu gadījumiem, ir izveidots virtuālās realitātes simulācijas video, kurā cilvēks, uzvelkot īpašas brilles, nokļūst dzīvojamā istabā, kurā pēkšņi izceļas ugunsgrēks. Skatītājam ir iespēja novērot situācijas straujo attīstību no uguns avota līdz pilnīgai istabas izdegšanai. Video ir papildināts ar izglītojošu informāciju par ugunsgrēka attīstību, preventīviem ieteikumiem, padomiem rīcībai un citiem noderīgiem komentāriem.

“Ik gadu strādājot pie iedzīvotāju izglītošanas ugunsdrošības jautājumos, saskaramies ar vienu un to pašu problēmu – cilvēki tiecas domāt, ka viņi ir pasargāti no nelaimes un ikdienā rīkojas ir uzmanīgi. Diemžēl, dati liecina par to, ka joprojām ugunsgrēku skaits Latvijā ir augsts un ugunsgrēkos ik gadu zaudējam vairākus desmitus dzīvību,” stāsta Gjensidige Latvija risku eksperts Juris Puriņš. Viņš uzsver: “ar izveidotā video palīdzību, mēs vēlamies demonstrēt cilvēkiem to, ka nelaime piezogas nemanot un situācija attīstās ļoti strauji. Tādēļ ir svarīgi ugunsgrēku atklāt laikus un būt gataviem rīkoties nekavējoties – dzīvojamā ēkā ir svarīgi uzstādīt dūmu detektorus, labi pieejamā vietā turēt ugunsdzēsības aparātu un laikus izplānot un pārzināt rīcību ugunsgrēka situācijā.”

Izveidotā video 360o tiešsaistes versija ir pieejama Gjensidige Latvija sociālajos tīklos un mājaslapā www.majokladrosiba.lv, kurā ir pieejami vairāki informatīvi materiāli: 1) Ugunsdrošības informatīvais materiāls par preventīvām darbībām un rīcību ugunsgrēka situācija privātmājām un daudzstāvu dzīvojamām ēkām un 2) informatīvs materiāls, kurā ir iespējams katram izveidot evakuācijas plānu savai dzīvesvietai. Virtuālās realitātes pieredze tiks izrādīta arī skolās un pilsētas svētkos visā Latvijā.

Video: https://youtu.be/GcvzLyVV588